POZOSTAŁE INFORMACJE » KONFERENCJA URE W PRZEMYŚLU
KONFERENCJA URE W PRZEMYŚLU
6 maja 2009r. w sali konferencyjnej Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Przemyślu przy ul. Płowieckiej 8, odbyła się organizowana przez Urząd Regulacji Energetyki konferencja pod nazwą:
zaproszenie do udziału w konferencji otrzymali przedstawiciele ok. 80 gmin z obszaru południowo-wschodniej części Podkarpacia, jak również przedstawiciele przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się produkcją i przesyłem energii elektrycznej, ciepła i gazu. W konferencji wzięła udział połowa z zaproszonych gości.
Małgorzata Nowaczek-Zaremba Dyrektor Oddziału Terenowego URE w Krakowie |
O godz. 11.00, Konferencję otworzyła Pani Małgorzata Nowaczek-Zaremba – Dyrektor Oddziału Terenowego URE w Krakowie, która w imieniu Pana Mariusza Swory – Prezesa URE, przywitała zaproszonych gości i przedstawiła cel i zadania konferencji. Następnie Pan Jerzy Wolski - Inżynier Miasta Przemyśla, przywitał uczestników konferencji w imieniu Prezydenta Miasta Przemyśla – Pana Roberta Chomy.
Jako pierwszy głos zabrał Jerzy Piela - Główny specjalista Oddziału Terenowego URE w Krakowie, który wygłosił prelekcję pt. „Planowanie energetyczne w gminie – obowiązki wynikające z ustawy Prawo energetyczne i ich znaczenie”. Na początku prelegent przedstawił uwarunkowania formalno-prawne, determinujące prowadzenie gospodarki energetycznej, oraz obowiązki jednostek samorządu terytorialnego dotyczące planowania energetycznego w gminie, zakresu, celu, jak również ewentualnych możliwości i źródeł sfinansowania tych zadań. Następnie Jerzy Piela omówił zasady współpracy pomiędzy gminami a przedsiębiorstwami energetycznymi w zakresie opracowywania i koordynowania planów gminy - planu zagospodarowania przestrzennego i planu zaopatrzenie w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe, oraz planów inwestycyjno-rozwojowych przedsiębiorstw energetycznych, ich spójności, oraz korzyści jakie wynikają z takiej koordynacji, zarówno dla gminy, przedsiębiorstw energetycznych jak i przede wszystkich dla końcowych odbiorców energii – mieszkańców danej gminy.
Jerzy Piela Główny specjalista Oddziału Terenowego URE w Krakowie |
Następnie głos zabrał dr Zdzisław Muras – Dyrektor Departamentu Przedsiębiorstw Energetycznych URE, który omówił zasady rozwoju lokalnego rynku energii w gminach, ze szczególnym uwzględnieniem nowych regulacji prawnych w zakresie wykorzystywania OZE - odnawialnych źródeł energii (w szczególności biopaliw), oraz produkcji energii w technologii wysokosprawnej kogeneracji (CHP). W dalszej części prelekcji, Z. Muras przedstawił najważniejsze założenia zawarte w projekcie Polityki Energetycznej Polski do roku 2030, zarówno z punktu widzenia celów (redukcja emisji gazów cieplarnianych, redukcja zużycia energii oraz 20% udział energii pochodzącej z odnawialnych źródeł), jak również narzędzi (finansowych i prawnych) służących do jej skutecznej realizacji, ze szczególnym uwzględnieniem postulowanych płaszczyzn i obszarów współpracy pomiędzy gminami a przedsiębiorstwami energetycznymi w tym zakresie. Prelegent przedstawił również obecną jak i planowaną strukturę technologii wytwarzania energii elektrycznej w Polsce, w której coraz większy udział będzie miała energia pochodząca z OZE i CHP.
Zofia Janiszewska – z-ca Dyrektora Departamentu Promowania Konkurencji URE wygłosiła prelekcję na temat „Organizacji zaopatrzenia gmin w energię elektryczną po otwarciu rynku”. Na początku zostały przedstawione naturalne ograniczenia techniczne uniemożliwiające całkowitą liberalizację rynku (istnienie jednej sieci dystrybucyjnej, która musi być obsługiwana przez jednego operatora), oraz obszary, w których liberalizacja taka została już przeprowadzona. Następnie Z. Janiszewska przedstawiła najważniejsze założenia liberalizacji rynku energii elektrycznej, jaka dokonała się z dniem 1 lipca 2007r., wprowadzająca rozdział sprzedawców energii i jej dystrybutorów. Sytuacja taka, umożliwiająca następnie wcielenie w życie zasady TPA (zasada dostępu stron trzecich do sieci), umożliwiła odbiorcom końcowym swobodny wybór sprzedawcy energii. Następnie w kilku słowach został przedstawiony sposób działania odbiorcy w celu dokonania zakupu energii elektrycznej, oraz procedura zmiany sprzedawcy energii elektrycznej.
dr Zdzisław Muras i Zofia Janiszewska |
Następnie głos zabrała Bożena Herbuś – Inżynier Miejski Urzędu Miasta Częstochowa, przedstawiając najważniejsze funkcje oraz zadania samorządu lokalnego w zakresie opracowania a następnie realizacji programów wprowadzających w życie politykę zrównoważonego rozwoju gospodarki energetycznej w gminie. Na przykładzie Częstochowy, Bożena Herbuś przedstawiła analizę możliwości i warunków korzystania przez gminy z wolnego rynku energii elektrycznej, konieczności przeprowadzenia monitoringu zużycia mediów sieciowych, oraz dostosowania na tej podstawie ich parametrów do rzeczywistych potrzeb w tym zakresie. Oszczędności wynikające z tego tytułu zostały oszacowane na kilkaset tysięcy zł w skali roku. Jest to tym ważniejsze, że gminy z racji swoich zadań oraz wielkości odbioru, występują nie tylko w roli nabywcy energii, ale również mają duży wpływ na kształtowanie całego rynku energii w gminie.
Jacek Bełkowski Rzecznik Odbiorców Paliw i Energii URE |
Po krótkiej przerwie głos zabrał Rzecznik Odbiorców Paliw i Energii URE - Jacek Bełkowski, który na przykładzie dotychczasowych doświadczeń w realizacji projektu „STREFA ODBIORCY”, przedstawił zarówno sam zamysł jego funkcjonowania, uczestniczące w nim podmioty, jak również podstawowe zadania realizowane przez STREFĘ ODBIORCY, stanowiącej platformę współpracy gmin, przedsiębiorstw energetycznych, organizacji konsumenckich i odbiorców energii, szczególnie tzw. „odbiorców wrażliwych”. Następnie przedstawił postulaty i propozycje współpracy przedsiębiorstw energetycznych z odbiorcami wrażliwymi, mającej na celu uniknięcie marginalizacji tych odbiorców i odłączenia ich od sieci, z równoczesnym niedopuszczeniem do powstawania nieściągalnych zaległości i tym samym konieczności podjęcia przez przedsiębiorstwa energetyczne radykalnych działań zapobiegających narastaniu zadłużenia.
Po Rzeczniku Odbiorców Paliw i Energii URE, głos zabrał Prezes MPEC w Przemyślu Kazimierz Stec, który na bazie krótkiej prezentacji multimedialnej, przedstawił zarówno kierunki i skalę rozwoju przedsiębiorstwa na przestrzeni ostatnich pięciu lat, jak również przeszkody, które w sposób zasadniczy utrudniają lub poważnie opóźniają rozbudowę sieci ciepłowniczej, a tym samym ograniczają możliwości przyłączanie nowych obiektów do sieci, pomimo bardzo szerokiego zainteresowania odbiorców ciepłem sieciowym.
Kazimierz Stec Prezes MPEC w Przemyślu Sp. z o.o. |
Następnie głos zabrał Łukasz Ryś z Karpackiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o., który w krótkiej prelekcji przedstawił zarówno charakterystykę Spółki, obszar jej działalności, jak również sytuację dostawców gazu na tle innych przedsiębiorstw energetycznych. Bardzo krytycznie przedstawił również dotychczasowe doświadczenia współpracy firm gazowniczych z gminami, w szczególności brak współpracy przy ustalaniu planów gminnych i ich koordynacji z planami KSG i innych spółek zajmujących się dystrybucją gazu ziemnego. Na koniec przedstawił postulaty i propozycje, mające w nieodległej perspektywie czasowej w sposób znaczący przyczynić się do lepszej współpracy w tym zakresie, zarówno z gminami jak i pozostałymi przedsiębiorstwami energetycznymi.
W nawiązaniu do wystąpienia Prezesa MPEC Kazimierza Steca, głos zabrał Inżynier Miejski Przemyśla – Jerzy Wolski, który w kilku słowach przedstawił zarówno aktualny stan Przemyśla w zakresie zaopatrzenia mieszkańców w energię elektryczną, ciepło i gaz, jak również ograniczenia, głownie natury finansowej, które nie pozwalają na bardziej aktywną politykę gminy na tym obszarze.
Konferencja zakończyła się ok. godz. 14.30.
|
|
|
Fotorelacja z Konferencji URE w Przemyślu
GMINA - ODBIORCA ENERGII I LOKALNY KREATOR POLITYKI ENERGETYCZNEJ